Žijeme v moderní době 21.století, kde jsme permanentně obklopeni technickými výdobytky doby, které nám mají usnadňovat život. Ještě pár let dozadu by nikoho asi nenapadlo, že i pouhý běh už má svoji techniku.
Nemáme nyní na mysli techniku běhu – jak zvedat nohy, ohýbat lokty, odrážet se od povrchu, pilovat běžeckou abecedu. Píšeme zde o technice, zařízeních, které nám pomáhají nejen monitorovat náš běh. Pojďme se na některé “běžecké vynálezy” podívat blíže. Třeba si jeden z nich také vyberete a oceníte při vašich trénincích nebo přímo na závodech.
Všimli jste si, kolik dnešních běžců vybíhá s telefony. Není to jenom kvůli možnosti být neustále v kontaktu, nebo si zavolat první pomoc v případě nenadálé situace. Většina z nás využívá minimálně mobil jako přehrávač hudby. Ale čím dál více běžců si monitoruje svůj běh v chytrých aplikacích, jako je například Sport-tracker, Endomondo, Runkeeper a další.
Aplikace dokážou zachytit naši polohu pomocí GPS lokátoru, určit tak průměrnou i aktuální rychlost.
Když už jsme zmínili chytré aplikace, musíme přidat ještě jeden doplněk, ze kterého dokážou také sbírat a následně zobrazovat informace. Je jím hrudní pás, který nám měří tepovou frekvenci. Existují i varianty na zápěstí, ale obecně mají menší přesnost.
Měření tepové frekvence při běhu může být důležité zejména pro ty běžce, kteří se snaží snížit svoji tukovou zásobu a hlídají si tak pásmo aerobního spalování.
Posledním výdobytkem dnešní doby se stávají chytré hodinky, které pomalu nahrazují mobilní telefony a některé i hrudní pásy. Dokáží zaznamenávat údaje o našem běhu i snímat tepovou frekvenci. Jejich velkou výhodou je, že vydrží na jedno nabití mnohem déle než samotné mobilní telefony. Přiznejme si, že jsou také pohodlnější na nošení.
V současnosti je na trhu celá řada výrobců, kteří poskytují různě drahé a vychytané hodinky. Nejpopulárnější se stávají asi ty od firmy Garmini.
A co vy? Co využíváte při svých bězích a závodech?