Možná to vidíte i na svých příbuzných. Lidé odejdou do důchodu, mají najednou spoustu volného času a začnou si připadat nepotřební. Navíc pokud starší člověk žije sám a nejbližší má třeba v jiném městě, často se uzavře do sebe a ve svém bytě. O to, aby lidé důchodového věku měli šanci, dostat se mezi lidi, získávat nové kontakty s lidmi stejného věku a k tomu se ještě i něco nového naučili, se starají třeba University třetího věku. Instituce, která nejen vzdělává, ale i seznamuje a navrací starší lidi zpět do života.
University jsou specifickou částí celoživotního vzdělávání, nemají za úkol připravit studenty na výkon zaměstnání, nezískají po skončení ani vysokoškolský diplom, ale plní spíše funkci společenského a osobního rozvoje. Jsou tu pro lidi s invalidním nebo starobním důchodem a nabízí jim pestrou nabídku v různých odvětvích. Důchodci se tak mohou vzdělávat v oblasti, která je zajímá a bude naplňovat a zároveň se budou pravidelně setkávat s lidmi ve stejném věku. Neztratí tak kontakt s okolním světem, navážou nové přátelství a budou zase plnohodnotně žít. Hodně populární jsou kurzy, které naučí seniory pracovat na počítači a orientovat se na internetu. V nabídce najdete ale i například historii, cizí jazyky, přírodovědné obory nebo zdravotnictví.
Délka studia bývá tři roky. Pro seniory je to výborná šance jak se nepoddávat vyššímu věku a možná i díky ní tak nepověsí svůj život úplně na hřebík. Navíc učení udržuje i paměť ve stále dobré kondici a je tak výbornou prevencí v boji proti nemocem jako je například Alzheimerova choroba. University najdete ve většině větších měst, nabízí je spousta vysokých škol a některé instituce nabízejí dokonce virtuální universitu třetího věku. Pro toho kdo nechce, například dojíždět do vzdálenějšího města se může učit pomocí internetu, ve virtuálních třídách. Skvělá možnost pro seniory z menších měst a obcí.