Plastové přepravky mají zelenou


Za socialismu běželo napříč veřejností heslo „Šetřete naše lesy“. Týkalo se sběru papíru a jeho druhotného zpracování v papírenském průmyslu, aby se zabránilo zbytečnému kácení lesního porostu. Heslo mělo poměrně velký úspěch a mezi lidmi se objevila řada nadšenců, kteří propagovali nejen sběr papíru, ale i jeho třídění. V současné době již málokomu přijde podivné, že existují modré kontejnery na papír – tříděný odpad, a tak je dobře, že lidé zaujímají tento postoj vůči životnímu prostředí.

kartonové krabice

Jenže tento přístup nestačí. Možná si ještě dokážete vybavit filmového režiséra Miloše Formana, který v jednom z rozhovorů na kameru prohlásil, jak i „obyčejná“ prodavačka na pokladně v supermarketu rozpoznala, že jde o cizince, když jí odpovídal na otázku, do čeho si přeje zabalit nákup, zda do papírového nebo plastového sáčku. Tehdy se málokdo pozastavil nad tím, že se stále ještě balí nákup do papíru, když je přitom výroba plastických hmot včetně sáčků ekologičtější a efektivnější, až o téměř čtyřicet procent. Výroba papíru je poměrně velkou ekologickou zátěží, a to zejména vzhledem k množství pokácených stromů, které na této planetě produkují kyslík a spotřebovávají oxid uhličitý jako důležitou živinu.

lesní porost

S tímto fenoménem se nehodlali smířit i někteří výrobci přepravních nádob a zkonstruovali skládací přepravní boxy, jako jsou IBC kontejnery na tekuté potravinové složky, anebo KLT přepravky či velmi efektivní skládací menší přepravná bedny Apollo. Apollo získala cenu Pro-K Schoeller Allibert zejména díky efektivnímu využití v logistickém prostředí, a díky snížení spotřeby kartonových krabic. Proč tedy kácet stromy, když to není nutné, ono stačí, že postupně mizí amazonské deštné pralesy a na vykácených plantážích se pěstují palmy pro produkci kontroverzního palmového oleje, a že každý rok napadá jehličnaté stromy kůrovec, a že shoří tisíce hektarů lesa v lesních požárech.